Kaynanadili, pabuç ve dikenli incirin faydaları

Sağlık, Sağlıklı Besinler 03 Eylül 2012
53

C vitamini açısından oldukça zengin ‘kaynanadili’ gerginliği azaltıyor Mucize bitki stresi düşürmek için gıda takviyesi olarak tavsiye ediliyor

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özcan, “Frenk yemişi” ve “kaynanadili” olarak da bilinen dikenli incirin, stresi azaltmak için gıda takviye maddesi olarak kullanıldığını söyledi. Özcan, Latince adı “Opuntia ficusindica” olan dikenli incirin, kaktüs türü bir bitkinin meyvesi olduğunu, “fakir toprakların fonksiyonel meyvesi” olarak nitelendirildiğini belirtti.

ZİNDELİK VERİR
Kuraklığa dayanıklı olan dikenli incirin, Akdeniz çevresinde doğal olarak yetiştiğini anlatan Özcan, “Türkiye’de Batı ve Güney Anadolu’da bulunur. Meyvelerin olgunlaşma periyodu temmuz ve ağustos aylarıdır. Türkiye’de bazı bölgelerde bu bitkiye ‘kaynanadili’ de denilmektedir. 5-10 santimetre uzunluğunda, kırmızı, sarı, turuncu renklerde kabuğu olan etli bir meyvedir” diye konuştu.

Özcan, bu bitkinin sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiğinin bilindiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Ayrıca vücut direncini artırıcı etkisinin yanı sıra zindelik vermektedir. Stresi azaltmak için gıda takviye maddesi olarak kullanılmaktadır. Genellikle soğuk olarak tüketilen, tatlı ve sulu olan dikenli incir, her yaş grubunca tercih edilmektedir. Antioksidan etkisinin yanı sıra vitamin ve mineral kaynağı olarak düşünülmektedir. Buna ilave olarak, besleyici özelliği oldukça yüksektir. Selüloz içeriğinin yüksekliğine ilaveten özellikle C vitamini, bioflavonoidler ve amino asitlerce de zengindir. Dikenli incirin kabuğu çok sayıda diken, meyveleri ise tohum içermektedir. Tohumlardaki yağı antioksidan ve E vitamini kaynağıdır.”

GÜÇLÜ KEMİKLER
Kaynanadilinin faydaları saymakla bitmiyor. Dizanteri ve ishali kesiyor. Meyvesinin gözlerin görüş yetisini kuvvetlendirme ve yüksek tansiyonu önleme gibi bir takım özellikleri bulunuyor. Ayrıca içerdiği kalsiyum sayesinde güçlü iskelet sistemi ve kemikler için yararlı. Elektrolize yardımcı oluyor ve vücudun nem dengesini kontrol altında tutuyor.

YEMEĞİ DE YAPILABİLİR
Dikenli İncir meyvesi kabukları soyularak yenebileceği ya da suyu sıkılarak içilebileceği gibi kaktüsün taze yapraklarından da yemek yapılabilir. Bitkiden doğal boya maddesi de elde edilmektedir. Yaprakları, ayrıca cilt ve saç bakımı için kullanılan doğal kozmetik ürünlerindendir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Kaynanadili, pabuç ve dikenli incirin faydaları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar