Derya’nın Dünyası çarkıfelek bere modeli

Deryalı Günler 03 Ocak 2013
41

carkifelekbereDerya’nın Dünyası programında bugün katılan Semra hanım bizler için çok güzel bir bere modeli verdi. Bere’nin adı ise çarkıfelek (rüzgar gülü). İşte yapmak isteyenlere açıklamalı bere modeli yapılışı. Ben çok beğendim en kısa zamanda yapacağım.

Çarkıfelek Bere

Orta kalınlıkta bir ipe 6 numara şiş yetiyor. 16 ilmek başlayın. Bere’nin kenarı şerit halinde dümdüz aynı şekilde gidiyor. 3 ters 8 düz 3 ters 1 düz 1 düzden sonra üstüne 1 dolayarak artıyoruz ve 1 tane örüp geri dönülüyor.

Arka tarafı gördüğümüz gibi örüyoruz yani tersi ters düzü düz.

2. sıraya geldikten sonra yine 3 ters 8 düz 3 ters 1 düz tekrar dolayarak artıyoruz bir önceki ördüğümüzde örüp dönüyoruz.

Arka tarafı gördüğümüz gibi örüyoruz.

carkifelekbereyapilisi3 . sıra sıraya geldikten sonra yine 3 ters 8 düz 3 ters 1 düz tekrar dolayarak artıyoruz bir önceki ördüğümüzde örüp dönüyoruz.

Arka tarafı gördüğümüz gibi örüyoruz.

Bu şekilde 8 tane ajur olana kadar devam ediyoruz. Aradaki 8 düz ördüğümüz ilmekleri 4 – 4 değiştirerek saç örgüsü yapıyoruz.

Tekrar devam ediyoruz. 2. aşamadaki ajur sayısı 16 olana kadar aynı şekilde devam ediyoruz.

2. üçgene geçerken bu 3 ters 8 düz 3 ters 1 düz hiç değişmiyor. Önemli dolayarak 1 artırıyoruz 2 ilmeği birlikte alıyoruz kalanı işlemeyip geri dönüyoruz. Arka taraf yine görüldüğü gibi örülür.

bere

Değişmeyen şerit kısmını kısmını 3 ters 8 düz 3 ters 1 düz örüyoruz. (Burası sadece saç örgüsü sırası geldiği zaman 4-4 değiştiriliyor). En sonda yine 1 artırıp 1 örülür ve sonda kalan 1 ilmeği 2 ilmek alarak kesilir ve geri dönülür.

Arkası yine aynı tüm ilmekler bitene kadar aynı şekilde yapılır.

Toplamda 6 tane üçgen olacak. ipi kesmeyin son üçgende kenarına doğru keserek getirin ki tekrar ip bağlamadan her kesilen ilmeğe 1 ilmek alarak bütün berenin etrafını ilmek alarak dönüyoruz lastiği 4-5 sıra örüyoruz olacak. En son orta kısmını dikiyoruz.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Derya’nın Dünyası çarkıfelek bere modeli” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar